18 Δεκ 2010

ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ - ΑΟ ΟΙΑΞ 58-64

Οι Μάγοι με τα Δώρα έκαναν πρόωρα φέτος την εμφάνισή τους στο Ναύπλιο φορώντας κίτρινες φανέλες και μοίρασαν απλόχερα τη 'δική τους' νίκη στους αντιπάλους τους. Δική τους βέβαια δεν υπήρξε ποτέ η νίκη καθώς αυτή χρειάζεται επιβεβαίωση και στα 40 λεπτά του αγώνα και όχι μόνο στα πρώτα 20.
Η εκπληκτική εμφάνιση του 1ου 10λέπτου όπου 47΄΄ πριν το τέλος του προηγούμασταν με 11 πόντους διαφορά (18-7) επισκιάστηκε από την αποβολή με ντισκαλιφιέ του παίκτη του Οίακα Μωραϊτη. Το 10λεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 22-7 και κάπου εκεί οι παίκτες μας μάλλον πίστεψαν ότι κέρδισαν το παιχνίδι.
Η νωθρότητα στην επίθεση όπου προσπαθούσαμε να εκδηλώσουμε επίθεση μέτά τα 20΄΄ και τα πολλά λάθη επέτρεψαν στους αντιπάλους να ανασυνταχθούν και να ροκανίσουν τη διαφορά μπαίνοντας στο τελευταίο 10λεπτο με -7 (44-37). Στα τελευταία λεπτά η απώλεια πολλών αμυντικών ριμπάουντ έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους να εκδηλώσουν πολύ περισσότερες επιθέσεις και η ευστοχία τους στα κρίσιμα τελευταία λεπτά τους έδωσε τη νίκη με 58-64.
Παρά τα λάθη τους οι διαιτητές Καραλής και Σταματόπουλος κατάφεραν να κρατήσουν ένα δύσκολο παιχνίδι και τελικά να μην επηρεάσσουν το αποτέλεσμα.
Τα αποτελέσματα των 10λέπτων ήταν: 22-7, 14-17, 8-13, 14-27.
ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ (Κωστούρος): Μπούνος 10 (1), Γεωργούσης 5, Τσοτσόκος, Παπαμιχαλόπουλος 4, Βούλγαρης 3 (1), Μπιτινής, Παπασαράντος, Αυγουστόπουλος, Φιλίνης 17, Ντόντος, Προκοπίου, Κοσσιώρης 17.