13 Μαρ 2010

ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ - ΑΟ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ 63-60

Γράφοντας σε προηγούμενο άρθρο για 4 τελικούς δεν περιμέναμε ότι οι παίκτες μας θα το έπαιρναν ''τοις μετρητοίς''. Ο πρώτος τελικός έφυγε χωρίς απώλειες και μένουν άλλοι τρεις.

Η επιλογή του προπονητή να προστατέψει τον επί εβδομάδες τραυματία Κοσσιώρη και να παίξει από την αρχή πιεστική άμυνα δεν έφερε τα αναμενόμενα αποτελέσματα αφού παρά τους μόλις 16 πόντους που δέχθηκε στο πρώτο 10λεπτο, στην επίθεση η ομάδα ήταν τραγική ''καταφέρνοντας'' να σημειώσει 8 πόντους. Χαρακτηριστικά του εκνευρισμού και της αστοχίας και των δύο ομάδων είναι το πρώτο καλάθι του αγώνα και της ομάδας μας 2:30΄΄ μετά την έναρξή του, το σκορ 4:40΄΄ πριν το τέλος του 10λέπτου στο 2-3!! και το δεύτερο καλάθι μας να σημειώνεται 5 λεπτά μετά το πρώτο δηλ. μόλις 2:36΄΄ πριν το τέλος του10λέπτου.

Στο διάστημα αυτό τα στατιστικά δείχνουν επακριβώς την εξέλιξη του αγώνα με την ομάδα μας να έχει 0/4 βολές, 4/15 δίποντα (τα 3 εύστοχα προερχόμενα από αιφνιδιασμούς) και 0/3 τρίποντα και τους αντίπαλους να έχουν 1/2 βολές, 6/8 δίποντα (με 4 άσσιστ δηλ. σπάσιμο της πιεστικής άμυνας) και 1/6 τρίποντα. Επίσης χαρακτηριστικό τα 7 λάθη των αντιπάλων κάτω από την πιεστική μας άμυνα (6 κλεψίματα για την ομάδα μας) αλλά και τα 5 αβίαστα λάθη μας (0 κλεψίματα για τους αντιπάλους μας).

Η βελτίωση της ομάδας μας στον επιθετικό τομέα στο δεύτερο 10λεπτο (και συγκεκριμένα τα τελευταία 6 λεπτά αυτού αφού στα πρώτα τέσσερα είχαμε σημειώσει πάλι μόλις ένα καλάθι) ισορρόπησε λίγο την εικόνα του αγώνα στέλνοντας τις δύο ομάδες στο ημίχρονο με διαφορά μόλις 3 πόντων.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα ανέκαμπτε, ο εφιάλτης του πρώτου 10λέπτου επανήλθε. Πρώτο καλάθι 2:30΄΄ μετά την έναρξη του 3ου 10λέπτου, δεύτερο καλάθι 2΄ αργότερα. Στα πρώτα 5 λεπτά η ομάδα μας είχε 1/5 δίποντα και 1/4 τρίποντα και οι αντίπαλοι 1/2 βολές, 5/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Την διαφορά στο διάστημα αυτό έκαναν τα ριμπάουντ των αντιπάλων (4 αμυντικά, 6 επιθετικά) έναντι των δικών μας (2 αμυντικά, 1 επιθετικό) και τα 3 λάθη μας (3 κλεψίματα των αντιπάλων). Παρά τις συνεχείς αλλαγές παικτών η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε με αποτέλεσμα το τρίτο 10λεπτο να λήξει με το Κρανίδι να προηγείται με 13 πόντους διαφορά. Συνολικά τα στατιστικά του 3ου 10λέπτου ήταν για την ομάδα μας 3/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 assist, 2 κλεψίματα, 3 blocks, 7 λάθη, 6 αμυντικά και 2 επιθετικά rebounds ενώ για τους αντιπάλους 1/2 βολές, 9/21 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 assist, 5 κλεψίματα, 5 λάθη, 8 αμυντικά και 6 επιθετικά rebounds.
Η ομάδα του Κρανιδίου έδειξε όμως ότι οι δυνάμεις της την είχαν εγκαταλείψει. Συνεχείς καθυστερήσεις ποδοσφαιρικού τύπου με την ανοχή των διαιτητών δεν άφηναν αμφιβολία για την ανατροπή που θα ακολουθούσε.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Κωστούρος έπαιξε το τελευταίο του χαρτί χρησιμοποιώντας για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του τον Φιλίνη και τον τραυματία Κοσσιώρη. Ακολούθησε ένα καταιγιστικό εξάλεπτο όπου παρακολουθήσαμε παγίδες , κλεψίματα , ασίστ και αιφνιδιασμούς. Η διαφορά των 14 πόντων 9΄ και 12 πόντων 6:36΄΄ εξανεμίστηκε 2΄πριν το τέλος του αγώνα όταν για πρώτη φορά προηγήθηκε η ομάδα μας μετά το 2-0 των πρώτων λεπτών του αγώνα.

Παρά την κακή μέρα η ομάδα φάνηκε να έχει θέληση για νίκη και μηδενός εξαιρουμένου οι παίκτες που αγωνίσθηκαν έδωσαν και την ψυχή τους για αυτή.
Αυτό ήταν και το μεγάλο κέρδος του παιγνιδιού. Η ακατάπαυστη προσπάθεια των παικτών μας από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό η επιθυμία για τη νίκη η πίεση που εξουθένωσε στην κυριολεξία την αξιόμαχη ομάδα του Κρανιδίου έφεραν το αποτέλεσμα.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία των Κουτσοδήμου - Ζάρκου.

Τα αποτελέσματα των 10λέπτων ήταν: 8-16, 16-11, 12-22, 27-11.

ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ (Κωστούρος): Μπούνος 13, Γεωργούσης 11, Κουτσόπετρας, Κανέλης 2, Μελεούνης 15 (1), Μπιτινής, Παπασαράντος 3 (1), Φιλίνης 2, Γκολέμης 2, Αχριάνης 4, Κοσσιώρης 11, Οικονόμου.