31 Δεκ 2009

ΑΟ ΔΑΝΑΟΙ - ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ 30-90 (ΠΑΙΔΙΚΟ)

Το αήττητο της ομάδας μας συνεχίστηκε για μια ακόμη αγωνιστική στο φετινό πρωτάθλημα παίδων, στον όμιλο της Αργολίδας. Ήταν μια εύκολη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο μικρότερης δυναμικότητας όπως εύγλωττα μαρτυρά το τελικό σκορ.

Ο χρόνος συμμετοχής ισομοιράστηκε και στους 12 παίκτες της ομάδας.

Χωρίς ιδιαίτερα λάθη η διαιτησία της κας Μαυροθαλασσίτη σε έναν εύκολο σχετικά αγώνα.

Τα αποτελέσματα των 10λέπτων ήταν: 9-32, 4-14, 8-26, 9-18.

Αγωνίσθηκαν οι: Τοκατλίδης Θοδωρής 2, Κονίδας Γιώργος 5, Τσαρός Περικλής 2, Προκοπίου Σωτήρης 16, Σπανός Σπύρος 5, Κακαβάς Γιάννης 7, Παπαβασιλείου Βασίλης 6, Αυγουστόπουλος Γιώργος 15, Κανέλης Νίκος 16, Αρβανίτης Χρήστος 6, Προκοπίου Στέλιος 4, Ντόντος Βασίλης 6.

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 2010

Κυκλοφόρησε το ημερολόγιο της ομάδας για τη νέα χρονιά. Ζητήστε το από τους υπεύθυνους της ομάδας.

28ο Τουρνουά Χριστουγέννων Παίδων

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 28ο Τουρνουά Χριστουγέννων Παίδων "Πέτρος Καπαγέρωφ" της Ε.Ο.Κ. που πραγματοποιήθηκε για 11η συνεχή χρονιά στην πόλη της Καλαμάτας το διάστημα 26-30 Δεκεμβρίου.

Ιδιαίτερη τιμή για την ομάδα μας η κάλυψη και των δύο θέσεων της ΕΣΚΑΚ από αθλητές μας και συγκεκριμένα τον Βασίλη Ντόντο (1995) και τον Στέλιο Προκοπίου (1996). Ευχαριστούμε πολύ τον υπέυθυνο προπονητή της ΕΣΚΑΚ κ. Πέτρο Κώρο.

Σημαντική διάκριση για τον Στέλιο Προκοπίου η συμμετοχή του στην ομάδα ALL STAR 95-96 που αγωνίσθηκε στο πρώτο παιχνίδι του απογεύματος της Τρίτης 29-12

Περισσότερες λεπτομέρεις και στατιστικά σε επόμενο άρθρο.

20 Δεκ 2009

Χριστουγεννιάτικη Εκδήλωση 2009

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε και φέτος η Χριστουγεννιάτικη Εκδήλωση για φιλανθρωπικό σκοπό των Ακαδημιών του ΝΕΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ - ΓΕΑ. Τα έσοδα θα διατεθούν για την ενίσχυση του συλλόγου " το Χαμόγελο του Παιδιού".
Στην προσπάθειά μας συμμετείχαν οι αντίστοιχες Ακαδημίες του Απόλλωνα Πατρών΄, ενώ για μια ακόμη χρονιά υποστηρικτής της εκδήλωσης ήταν η εταιρία ΚΟΥΡΤΗΣ ΕΠΕ αντιπρόσωπος των αυτοκινήτων PEUGEOT και MAZDA στην Αργολίδα. Τους ευχαριστούμε όλους θερμά.
Το σημαντικότερο είναι ότι ο κόσμος γέμισε το ΔΑΚ Ναυπλίου αποδεικνύοντας ότι η ευαισθησία δεν έχει χαθεί στην εποχή μας.
Τέλος συγχαρητήρια αξίζουν στους προπονητές μας Κώστα Τοκατλίδη, Κυριακή Νάσιου, Νικώ Στεργίου και Δημήτρη Γεωργούση που έδωσαν το είναι τους για την εκδήλωση.

19 Δεκ 2009

ΑΟ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ - ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ 54-64

Αγχωτική νίκη σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι απέναντι σε ένα σκληροτράχηλο αντίπαλο πέτυχε απόψε η ομάδα μας. Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού το οποίο ήταν αμφίρροπο μέχρι το 38΄.
Παρά το καλό ξεκίνημα και το προβάδισμα στο σκορ που πήρε από την αρχή (2-13, 5:46 πριν το τέλος του 10λέπτου και 16-24 στο 10λεπτο) η ομάδα δεν είχε καλά πατήματα και έχανε εύκολα καλάθια. Tο Κρανίδι παίζοντας σκληρά σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να ισορροπήσει το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο.Στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 45-42 . Ίσως ήταν και το γεγονός που ξύπνησε την ομάδα μας. Εξαιρετκή άμυνα και σωστές επιλογές οδήγησαν σε ένα σερί 22-9 και στο τελικό 64-54.
Δεν άγγιξε ψηλά επίπεδα η απόδοση όλων με εξαίρεση την αμυντική προσπάθεια του στρατευμένου Τσοτσόκου που πρόλαβε το αεροπλάνο και ήρθε από τα σύνορα τα κρίσιμα καλάθια του Φιλίνη και την ελπιδοφόρα παρουσία του 16χρονου Αχριάνη που εκτέλεσε με περισσή επιτυχία την αποστολή που κλήθηκε να φέρει εις πέρας.
Χωρίς κρίσιμα λάθη η διαιτησία των Κουτσοδήμου και Πετρόπουλου. Οι δύο διαιτητές σε ένα όχι εύκολα διαιτητεύσιμο παιγνίδι έδειξαν ότι μπορούν να διαχειριστούν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία καταστάσεις έντασης.
Τα αποτελέσματα των 10λέπτων ήταν: 16-24, 14-8, 15-10, 9-22.

Αγωνίσθηκαν οι: Μπούνος 2, Γεωργούσης 3 (1), Τσοτσόκος 4, Βούλγαρης 10 (1), Μελεούνης, Παπασαράντος 11 (2), Φιλίνης 16, Γκολέμης 6, Αχριάνης, Κοσσιώρης 12

13 Δεκ 2009

ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ-ΓΕΑ - ΑΟ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ 92-13 (ΠΑΙΔΙΚΟ)

7 στα 7 και πρώτη νίκη της ομάδας μας στον δεύτερο γύρο. Με τους περισσότερους βασικούς παίκτες να απουσιάζουν για διάφορους λόγους, δόθηκε χρόνος συμμετοχής σε μικρότερους ηλικιακά παίκτες.

Χωρίς δυσκολίες η διαιτησία της Μαυροθαλασσίτη.

Τα αποτελέσματα των δεκαλέπτων ήταν: 25-2, 25-3, 22-5, 20-3

Αγωνίσθηκαν οι: Στεργίου Δημήτρης 6, Τοκατλίδης Θοδωρής 11, Προκοπίου Σωτήρης 9, Αυγουστόπουλος Γιώργος 26, Παπαβασιλείου Βασίλης 14, Κακαβάς Γιάννης 15, Ντόντος Βασίλης 11.

12 Δεκ 2009

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2004 - ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ 58-102

Νέα νίκη με καλή εμφάνιση και ευρύ σκορ για την αντρική μας ομάδα. Μετά το πρώτο αμφίρροπο 10λεπτο οι παίκτες μας ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 14 πόντους. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής και στο τέταρτο 10λεπτο το σκορ εκτοξευθηκε στα ύψη με την εκπληκτική απόδοση των εφήβων Αχριάνη και Μπιτινή. Χρησιμοποιήθηκαν και θα μπορούσαν να χαρακτηρισθούν διακριθέντες και οι 12 αθλητές μας.

Εύκολος αγώνας για τους διαιτητές Καραλή και Αντωνάκο.

Τα αποτελέσματα των 10λέπτων ήταν: 21-24, 13-24, 13-30, 11-24.

Αγωνίσθηκαν οι: Μπούνος 8, Γεωργούσης 3 (1), Κουτσόπετρας 2, Τσοτσόκος 6, Βούλγαρης 18, Μελεούνης 8, Μπιτινής, Παπασαράντος 2, Φιλίνης 14, Γκολέμης 4, Αχριάνης 5, Κοσσιώρης 32

8 Δεκ 2009

Τέλειο σουτ

Αυτό είναι σουτ για να αντιγράψεις.

Περισσότερα στο:

5 Δεκ 2009

ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ - ΑΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 78-58

Σε ένα γεμάτο ένταση παιχνίδι η ομάδα μας επικράτησε του ΑΟ Ποσειδώνα Λουτρακίου σπάζοντας το μέχρι σήμερα αήττητό του. Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, που ήταν αρκετά πιο δύσκολος για την ομάδα μας, παρά το γεγονός ότι η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 5 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Νέο Σχολείο - ΓΕΑ να δημιουργεί μια μεγάλη διαφορά, 11-0 5:20 πριν το τέλος του 1ου 10λέπτου, την οποία και διατήρησε μέχρι τη λήξη του. Ο εκνευρισμός του αντιπάλου λόγω δυστοκίας στην επίθεση συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ να παραμένει χαμηλά (26-19 στο 5:40) και με πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου παρά την θεωρητική υπεροπλία της αντίπαλης frontline οι παίκτες μας παίζοντας ομαδικό μπάσκετ απέναντι στην ζώνη του αντιπάλου, έχοντας εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση και πραγματοποιώντας αρκετούς αιφνιδιασμούς μετά από κλεψίματα, έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 43-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό και οι παίκτες των δύο ομάδων εκνευρίστηκαν από κάποια σφυρίγματα που θεώρησαν ότι δόθηκαν ανάποδα. Δόθηκαν αρκετές τεχνικές ποινές και αντιαθλητικά φάουλ εκατέρωθεν. Παρά την ένταση που δημιουργήθηκε η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και το παιχνίδι τελείωσε με την μεγαλύτερη διαφορά των 20 πόντων.

Πρώτη εμφάνιση με την αντρική ομάδα για τον έφηβο Αχριάνη (πρώτη του χρονιά στο εφηβικό) που καταχειροκροτήθηκε για το τρίποντο του από τους πρώην συμπαίκτες του στο παιδικό που παρακολούθησαν σύσσωμοι τον αγώνα. Υπερέβαλε εαυτόν ο Κοσσιώρης παίζοντας απέναντι σε ψηλότερους αντιπάλους ενώ εξαιρετική απόδοση είχαν και οι Βούλγαρης, Γεωργούσης ,Παπασαράντος , Φιλίνης. Ο Τσοτσόκος έδωσε λύσεις με την πολύ καλή άμυνά του

¨Δύσκολος¨ αγώνας για τους διαιτητές Στρέμπα και Σταματόπουλο που επέτρεψαν το σκληρό παιχνίδι με αποτέλεσμα να τους ξεφύγουν ορισμένες φάσεις ή να παρασυρθούν σε ορισμένες άλλες. Παρόλα αυτά, τα λάθη τους ήταν μοιρασμένα και δεν επηρρέασαν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα των 10λέπτων ήταν: 24-15, 19-11, 13-15, 22-17.

Αγωνίσθηκαν οι: Μπούνος 2, Γεωργούσης 10 (2), Κουτσόπετρας, Τσοτσόκος 2, Βούλγαρης 17 (2), Αχριάνης 3 (1), Μπιτινής, Παπασαράντος 6 (1), Φιλίνης 12, Γκολέμης, Προύτζος 2, Κοσσιώρης 26 (2)

2 Δεκ 2009

5η Αγωνιστική Παιδικού Πρωταθλήματος (στατιστικά)

Στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του παιδικού πρωταθλήματος η ομάδα μας έπαιξε εντός έδρας με την αντίστοιχη ομάδα του Αργειακού Έσπερου. Στην νίκη με σκορ 104-18 τα ομαδικά στατιστικά έχουν ως ακολούθως: