19 Δεκ 2009

ΑΟ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ - ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ 54-64

Αγχωτική νίκη σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι απέναντι σε ένα σκληροτράχηλο αντίπαλο πέτυχε απόψε η ομάδα μας. Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού το οποίο ήταν αμφίρροπο μέχρι το 38΄.
Παρά το καλό ξεκίνημα και το προβάδισμα στο σκορ που πήρε από την αρχή (2-13, 5:46 πριν το τέλος του 10λέπτου και 16-24 στο 10λεπτο) η ομάδα δεν είχε καλά πατήματα και έχανε εύκολα καλάθια. Tο Κρανίδι παίζοντας σκληρά σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να ισορροπήσει το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο.Στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 45-42 . Ίσως ήταν και το γεγονός που ξύπνησε την ομάδα μας. Εξαιρετκή άμυνα και σωστές επιλογές οδήγησαν σε ένα σερί 22-9 και στο τελικό 64-54.
Δεν άγγιξε ψηλά επίπεδα η απόδοση όλων με εξαίρεση την αμυντική προσπάθεια του στρατευμένου Τσοτσόκου που πρόλαβε το αεροπλάνο και ήρθε από τα σύνορα τα κρίσιμα καλάθια του Φιλίνη και την ελπιδοφόρα παρουσία του 16χρονου Αχριάνη που εκτέλεσε με περισσή επιτυχία την αποστολή που κλήθηκε να φέρει εις πέρας.
Χωρίς κρίσιμα λάθη η διαιτησία των Κουτσοδήμου και Πετρόπουλου. Οι δύο διαιτητές σε ένα όχι εύκολα διαιτητεύσιμο παιγνίδι έδειξαν ότι μπορούν να διαχειριστούν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία καταστάσεις έντασης.
Τα αποτελέσματα των 10λέπτων ήταν: 16-24, 14-8, 15-10, 9-22.

Αγωνίσθηκαν οι: Μπούνος 2, Γεωργούσης 3 (1), Τσοτσόκος 4, Βούλγαρης 10 (1), Μελεούνης, Παπασαράντος 11 (2), Φιλίνης 16, Γκολέμης 6, Αχριάνης, Κοσσιώρης 12