28 Νοε 2010

ΚΑΟΚ ΠΑΛΑΙΜΩΝ - ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ 54-57

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι στο οποίο όμως κυριάρχησε το πάθος και από τις δύο ομάδες το ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον μέχρι σήμερα πρωτοπόρο του πρωταθλήματος ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ.

Το καλό ξεκίνημα της ομάδας μας η οποία προηγήθηκε 5-12 στο 5λεπτο δεν είχε συνέχεια με αποτέλεσμα ο Παλαίμων ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοσή του να προηγηθεί στο 10λεπτο 21-16. Χαρακτηριστικό του πάθους που επικράτησε στο δεύτερο 10λεπτο είναι το γεγονός ότι σε 5,5 λεπτά αγώνα η γηπεδούχος ομάδα είχε σημειώσει μόλις 2 καλάθια ενώ η φιλοξενούμενη 6 πόντους, όλους από βολές. Στη συνέχεια 4 τρίποντα και ένας αιφνιδιασμός από τους παίκτες του Παλαίμωνα ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και τους 9 πόντους για κλέισει το ημίχρονο με σκορ 41-33.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με blackout καθώς τρία λεπτά μετά την έναρξη του το σκορ ήταν 43-35 και το τρίτο 10λεπτο έληξε 43-45 !!!. Τελικά ο Παλαίμων συμπλήρωσε 10 ολόκληρα λεπτά χωρίς πόντο καθώς το πρώτο του καλάθι σημειώθηκε περίπου 3,5 λεπτά μετά την έναρξη του 4ου 10λέπτου (σκορ 45-49). Η ένταση του αγώνα κορυφώθηκε στα τελευταία λεπτά όπου και οι δύο ομάδες προηγήθηκαν στο σκορ αλλά το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στη δική μας ομάδα.

Πολλά τα παράπονα για τη διαιτησία του Ζάρκου όχι για τα σφυρίγματα που ήταν σωστά αλλά για τις φάσεις όπου δεν υπήρξαν σφυρίγματα.

ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ (Κωστούρος): Μπούνος 4, Γεωργούσης 3, Ντόντος , Παπαμιχαλόπουλος 7 (1), Βούλγαρης 8, Χρυσός, Παπασαράντος, Προκοπίου Στ. , Φιλίνης 23, Μπιτινής 3, Κοσσιώρης 9 (1), Αυγουστόπουλος