28 Νοε 2010

ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ - ΑΡΓΕΙΑΚΟΣ ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑ 70-32 (ΠΑΙΔΙΚΟ)

Εύκολο απόγευμα για την ομάδα μας απέναντι στον Αργειακό Έσπερο κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή να χρησιμοποιήσει στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα μικρότερους ηλικιακά παίκτες.

Εύκολο απόγευμα και για τους διαιτητές Μαυροθαλασσίτη και Σωτηρόπουλο.

Τα αποτελέσματα των 10λέπτων ήταν: 21-10, 23-02, 15-07, 11-13.

ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ (Τοκατλίδης): Τοκατλίδης 9, Στεργίου 7 (1), Παλλαδινός 5, Μανιταράς 1, Λεβέντης 8, Μαυροθαλασσίτης 4, Παναγιωτάκης, Αυγουστόπουλος 19, Σέρφας, Στεφανόπουλος, Προκοπίου 13, Ντόντος 4.

ΚΑΟΚ ΠΑΛΑΙΜΩΝ - ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ 54-57

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι στο οποίο όμως κυριάρχησε το πάθος και από τις δύο ομάδες το ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον μέχρι σήμερα πρωτοπόρο του πρωταθλήματος ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ.

Το καλό ξεκίνημα της ομάδας μας η οποία προηγήθηκε 5-12 στο 5λεπτο δεν είχε συνέχεια με αποτέλεσμα ο Παλαίμων ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοσή του να προηγηθεί στο 10λεπτο 21-16. Χαρακτηριστικό του πάθους που επικράτησε στο δεύτερο 10λεπτο είναι το γεγονός ότι σε 5,5 λεπτά αγώνα η γηπεδούχος ομάδα είχε σημειώσει μόλις 2 καλάθια ενώ η φιλοξενούμενη 6 πόντους, όλους από βολές. Στη συνέχεια 4 τρίποντα και ένας αιφνιδιασμός από τους παίκτες του Παλαίμωνα ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και τους 9 πόντους για κλέισει το ημίχρονο με σκορ 41-33.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με blackout καθώς τρία λεπτά μετά την έναρξη του το σκορ ήταν 43-35 και το τρίτο 10λεπτο έληξε 43-45 !!!. Τελικά ο Παλαίμων συμπλήρωσε 10 ολόκληρα λεπτά χωρίς πόντο καθώς το πρώτο του καλάθι σημειώθηκε περίπου 3,5 λεπτά μετά την έναρξη του 4ου 10λέπτου (σκορ 45-49). Η ένταση του αγώνα κορυφώθηκε στα τελευταία λεπτά όπου και οι δύο ομάδες προηγήθηκαν στο σκορ αλλά το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στη δική μας ομάδα.

Πολλά τα παράπονα για τη διαιτησία του Ζάρκου όχι για τα σφυρίγματα που ήταν σωστά αλλά για τις φάσεις όπου δεν υπήρξαν σφυρίγματα.

ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ (Κωστούρος): Μπούνος 4, Γεωργούσης 3, Ντόντος , Παπαμιχαλόπουλος 7 (1), Βούλγαρης 8, Χρυσός, Παπασαράντος, Προκοπίου Στ. , Φιλίνης 23, Μπιτινής 3, Κοσσιώρης 9 (1), Αυγουστόπουλος

22 Νοε 2010

ΑΟ ΟΙΑΞ - ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ 65-73 παρ. (58-58) (ΠΑΙΔΙΚΟ)

Το Κυριακάτικο εξ΄ορισμού ντέρμπυ επιβεβαίωσε φέτος για πρώτη φορά τη φήμη του αφού ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση μετά από έναν αμφίρροπο κανονικό αγώνα όπου και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να είχαν φύγει νικήτριες. Στο τέλος όπως είναι φυσιολογικό η ομάδα με τις περισσότερες εναλλακτικές λύσεις κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Η εξέλιξη του σκορ στα 10λεπτα αντικατοπτρίζει του λόγου το αληθές. Στα highlights του αγώνα το τρίποντο του Τοκατλίδη από το κέντρο του γηπέδου στο τέλος του ημιχρόνου το οποίο και έφερε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ. Με σχετικά λίγα και ισομοιρασμένα λάθη η διαιτησία των Όλγα - Σωτηρόπουλου. Τα αποτελέσματα των 10λέπτων: 14-11, 17-22,12-6, 15-19, 7-15(παρ.) ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ (Τοκατλίδης): Τοκατλίδης 20 (1), Παλαδινός 2, Λεβέντης 6, Μαυροθαλασσίτης, Αυγουστόπουλος 22, Παπαβασιλείου 13, Στεφανόπουλος, Προκοπίου 4, Ντόντος 6.

21 Νοε 2010

ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΣΣΟΥ-ΛΕΧΑΙΟΥ 82-89

Στον δύσκολο δρόμο της ανανέωσης πορεύεται πλέον η ομάδα μας καθώς επέλεξε να δώσει χώρο, χρόνο και εμπειρίες σε μικρούς ηλικιακά παίκτες. Στον αγώνα με την Ολυμπιάδα την δωδεκάδα απαρτίζαν 3 παίκτες του εφηβικού, 4 του παιδικού, 1 των παμπαίδων και μόλις 4 άντρες.
Το πρώτο πείραμα διαφάνηκε θετικό καθώς η ήττα ήρθε από τη συνήθη 'παιδική' ασθένεια της ομάδας μας(πάρα πολλές άστοχες βολές) και από κάποιες "περίεργες" αποφάσεις του διαιτητή.
Με κάποια φυσιολογικά λάθη η διαιτησία της κα Μαυροθαλασσίτη στο ντεμπούτο της στην Α1.
Ο "υπέροχος" κ. Κουτσοδήμος καλό θα ήταν να σταματήσει να επισκιάζει την αντίπαλη ομάδα και την προσπάθειά της. Με απανωτές απαράδεκτες αποφάσεις κατά της ομάδας μας επιβεβαίωσε την άποψη ότι χρησιμοποιεί τη σφυρίχτρα του θέλοντας κάτι να δείξει που όμως δεν έχει σχέση με το παιγνίδι.Αν υπάρχει κάποιος που επιβλέπει τους διαιτητές ας βοηθήσει πρώτα το διαιτητή και μετά εμάς.
Τα αποτελέσματα των 10λέπτων ήταν: 13-20, 20-22, 21-24, 28-23.
ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ (Κωστούρος): Τοκατλίδης 1, Γεωργούσης 8, Αυγουστόπουλος 3, Βούλγαρης 26 (1), Λεβέντης, Μπιτινής 7, Κανέλης, Φιλίνης 13, Ντόντος 1, Προκοπίου, Κοσσιώρης 23 (1).

14 Νοε 2010

ΑΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ - ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ 85-54

Ονειρική εικόνα της ομάδας μας στον αγώνα με τον Ποσειδώνα Λουτρακίου. Κρίμα που το παιχνίδι κρατάει ...... 4 δεκάλεπτα και όχι 1. Το εντυπωσιακό 9-19 του 1ου δεκαλέπτου ακολουθήθηκε από το εφιαλτικό 38-14 του 2ου όπου η αντίπαλη ομάδα όυτε λίγο ούτε πολύ πέτυχε 7 τρίποντα από τέσσερις διαφορετικούς παίκτες (5/6 βολές, 5/7 2π, 7/9 3π) και στην ουσία καθάρισε το παιχνίδι.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα με περιορισμένες εναλλακτικές λύσεις (αφού απουσίαζαν τρείς βασικοί παίκτες) δεν περιόρισε τη διαφορά χρησιμοποιώντας για αρκετή ώρα και τους 5 εφήβους και παίδες που συμμετείχαν στην 12άδα.
Χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες η διαιτησία των Κουτσοδήμου - Πετρόπουλου οι οποίοι απέφυγαν τα πολλά σφυρίγματα μέσα στη ρακέτα κάτι που βοήθησε περισσότερο τους γηπεδούχους με το περιφερειακό τους παιχνίδι παρά την ομάδα μας που προσπάθησε να χτυπήσει μέσα από τη ρακέτα.
Τα αποτελέσματα των 10λέπτων ήταν: 9-19, 38-14, 24-14, 14-07.
ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ (Κωστούρος): Μπούνος 8, Γεωργούσης 2, Αχριάνης 7 (1), Αυγουστόπουλος, Βούλγαρης 9 (1), Χρυσός, Μπιτινής 5, Οικονόμου, Φιλίνης 9, Ντόντος, Κοσσιώρης 14 (1).

13 Νοε 2010

2η Αγωνιστική Τελικής Φάσης Εφηβικού Πρωταθλήματος (στατιστικά)

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της τελικής φάσης του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΚ η ομάδα μας αντιμετώπισε την Κορωνίδα Λυγουριού.Στη νίκη με σκορ 85-50 τα ομαδικά στατιστικά έχουν ως ακολούθως:

reb. επιθ.: 12

Με βάση το σύστημα TENDEX (Standard Tendex Rating = {[Points + Rebounds + Assists + Steals + Blocks - Turnovers - Missed Field Goals - Missed Free Throws] / Minutes}) οι παίκτες του Νέου Σχολείου που αγωνίσθηκαν είχαν την κάτωθι βαθμολογία:
Κακαβάς 0

Με βάση το σύστημα non-scoring TENDEX (Non-Scoring Modified Tendex Rating = {[Rebounds + 1.25*Assists + 1.25*Steals + Blocks - 1.25*Turnovers - Missed Field Goals - (Missed Free Throws/2) - PersonalFouls/2] / Minutes } οι παίκτες του νέου σχολείου που αγωνίσθηκαν είχαν την κάτωθι βαθμολογία:

ΑΟ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ - ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ 53-63

Πρώτο ροζ φύλλο για την ομάδα μας στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΚ σε εκτός έδρας παιχνίδι με την ομάδα της Νέας Κίου. Παρά τη νίκη η ομάδα προβλημάτισε για μια ακόμη φορά με την απόδοσή της δείχνωντας ότι έχει πολύ δρόμο μπροστά της για να φθάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο.
Οι ατομικές προσπάθειες και τα λάθη κυριάρχησαν για ακόμη μια φορά στο παιχνίδι μας με αποτέλεσμα η σκληροτράχηλη αντίπαλη ομάδα να παραμένει συνεχώς κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά του αγώνα όπου η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων και η νίκη ήρθε φυσιολογικά.
Με αρκετά λάθη εκατέρωθεν η διαιτησία των Σταματόπουλου - Μαυραντζά τα οποία δεν επηρέασσαν το τελικό αποτέλεσμα.
Τα αποτελέσματα των 10λέπτων ήταν: 17-15, 11-21, 11-6, 14-21.
ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ (Κωστούρος): Μπούνος 4, Γεωργούσης 5 (1), Αχριάνης 6, Παπαμιχαλόπουλος 4, Βούλγαρης 9, Χρυσός 1, Μπιτινής, Ταχτσίδης 10, Φιλίνης 10, Οικονόμου, Ντόντος, Κοσσιώρης 14 (1).

1η Αγωνιστική Τελικής Φάσης Εφηβικού Πρωταθλήματος (στατιστικά)

Στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής της τελικής φάσης του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΚ η ομάδα μας αντιμετώπισε την ομάδα της Ολυμπιάδας Άσσου-Λεχαίου. Στη νίκη με σκορ 67-55 τα ομαδικά στατιστικά έχουν ως ακολούθως:

Τοκατλίδης -0,4927

4η Αγωνιστική Παιδικού Πρωταθλήματος (στατιστικά)

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του παιδικού πρωταθλήματος η ομάδα μας αντιμετώπισε την ομάδα του Α.Ο. ΑΡΓΟΝΑΥΤΗ. Στη νίκη με σκορ 92-18 τα ομαδικά στατιστικά έχουν ως ακολούθως:

1 Νοε 2010

ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ - ΑΟ ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ 83-44 (ΠΑΙΔΙΚΟ)

Ξεκίνησε η Β΄ Φάση του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΚ και στον όμιλο Αργολίδας-Κυνουρίας η ομάδα μας έκανε την πρώτη της νίκη με αντίπαλο την ΑΕΚ Άργους.
Στο παιχνίδι το ενδιαφέρον κράτησε μέχρι τις αρχές του τρίτου 10λέπτου οπότε και η φθορά των αντιπάλων εξαιτίας των φάουλ εκτίναξε τη διαφορά δυναμικότητας και το σκορ από 35-30 (στο 21΄25'' του αγώνα) στο 83-44 (στο τέλος του αγώνα).
Για μια ακόμη φορά οι συνήθεις ύποπτοι Τοκατλίδης, Αυγουστόπουλος και Προκοπίου σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων ενώ την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται επιβεβαίωσε με το δεύτερο συνεχόμενο double-double figure ο Ντόντος με 14 π και 10 ρ.
Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία των Όλγα - Μαυροθαλασσίτη.
Τα αποτελέσματα των 10λέπτων ήταν: 20-12, 15-15, 22-13, 26-4.
ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ (Τοκατλίδης): Τοκατλίδης 13, Στεργίου 2, Μανιταράς, Λεβέντης 9, Μαυροθαλασσίτης 2, Τζιάβας, Αυγουστόπουλος 14 (1), Παπαβασιλείου 6, Στεφανόπουλος 4, Προκοπίου 19 (1), Ντόντος 14.