26 Σεπ 2010

ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ - ΑΟ ΟΙΑΞ 92-46 (ΠΑΙΔΙΚΟ)

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την παιδική μας ομάδα στην πρώτη φάση του αντίστοιχου πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΚ απέναντι στον πιο αξιόλογο αντίπαλο του ομίλου του Ναυπλίου, τον Α.Ο. ΟΙΑΞ. Το τελικό αποτέλεσμα (double score) αντικατοπτρίζει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων όπως παρουσιάστηκαν στο γήπεδο.
Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά για την ομάδα μας (1 μόλις καλάθι στα πρώτα 3,5 λεπτά), η οποία χρειάστηκε να περάσει το πρώτο 4λεπτο για να καταφέρει να πάρει μπρος.
Τα παιδαριώδη λάθη και από τις δύο ομάδες και η σχολαστικότητα των διαιτητών κράτησαν χαμηλά το σκορ μέχρι το 3:57 πριν το τέλος του 10λέπτου (7-7). Από το σημείο εκείνο και μετά η ομάδα μας πήρε την πρωτοπορία στο σκορ με τη ψαλίδα να ανοίγει συνεχώς μέχρι το τέλος του αγώνα.
Το φόρτωμα των παικτών και των δύο ομάδων με φάουλ επηρέασε σαφώς περισσότερο τους αντιπάλους μας οι οποίοι είχαν και λιγότερες εναλλακτικές λύσεις. Η συνεχής πιεστική άμυνα της ομάδας μας επέφερε πολλά κλεψίματα και αντίστοιχους αιφνιδιασμούς. Σημαντικό στοιχείο η χρησιμοποίηση επί μακρό χρονικό διάστημα πολλών μικρών παικτών οι οποίοι παίζουν για πρώτη χρονιά στο παιδικό και αντεπεξήλθαν εξαιρετικά στις απαιτήσεις του αγώνα.
Σχολαστικότατη (μέχρι εκνευριστική σε ορισμένα σημεία) αλλά ισομοιρασμένη η διαιτησία των Γ. Πετρόπουλου και Μ. Καντζάβελου. Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο δεκάλεπτο διήρκεσε 32΄ και το δεύτερο 26,5΄.
Τα αποτελέσματα των 10λέπτων ήταν: 17-11, 23-08, 25-10, 27-17.
ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ (Τοκατλίδης): Τοκατλίδης 21, Στεργίου 4, Παλλαδινός 2, Καρανάσιος 3 (1), Λεβέντης 4, Μαυροθαλασσίτης, Παναγιωτάκης, Αυγουστόπουλος 15, Παπαβασιλείου 6, Στεφανόπουλος 1, Προκοπίου 26, Ντόντος 10.

19 Σεπ 2010

1η Αγωνιστική Εφηβικού Πρωταθλήματος (στατιστικά-highlights)

Στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του εφηβικού πρωταθλήματος η ομάδα μας αντιμετώπισε την ομάδα του Α.Ο. ΟΙΑΞ. Στη νίκη με σκορ 60-53 τα ομαδικά στατιστικά έχουν ως ακολούθως:

reb. επιθ.: 8

Με βάση το σύστημα TENDEX (Standard Tendex Rating = {[Points + Rebounds + Assists + Steals + Blocks - Turnovers - Missed Field Goals - Missed Free Throws] / Minutes}) οι παίκτες του Νέου Σχολείου που αγωνίσθηκαν είχαν την κάτωθι βαθμολογία:
Αχριάνης -0,198

Με βάση το σύστημα non-scoring TENDEX (Non-Scoring Modified Tendex Rating = {[Rebounds + 1.25*Assists + 1.25*Steals + Blocks - 1.25*Turnovers - Missed Field Goals - (Missed Free Throws/2) - PersonalFouls/2] / Minutes } οι παίκτες του νέου σχολείου που αγωνίσθηκαν είχαν την κάτωθι βαθμολογία:
Αχριάνης -0,5556

ΑΟ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ - ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ 10-60 (ΠΑΙΔΙΚΟ)

Έναρξη αγωνιστικής περιόδου και για το παιδικό μας τμήμα το οποίο πήρε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνος απέναντι σε ένα σημαντικά μικρότερης δυναμικότητας αντίπαλο.
Η ευκολία του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στο προπονητή μας να δοκιμάσει διάφορα επιθετικά και αμυντικά συστήματα και να χρησιμοποιήσει για πάρα πολύ ώρα μικρότερους αθλητές μας οι οποίοι προέρχονταν από το περσινό τμήμα ΜΙΝΙ.
Με ελάχιστα σφυρίγματα η διαιτησία της κας Μαυροθαλασσίτη.
Τα 10λεπτα του αγώνα ήταν: 0-15, 6-21, 0-10, 4-14.
ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ (Τοκατλίδης): Τοκατλίδης 6, Στεργίου, Αντωνιάδης 2, Μανιταράς, Παλλαδινός 6, Μαυροθαλασσίτης 3 (1), Σέρφας 12, Αυγουστόπουλος 3, Παπαβασιλείου 2, Στεφανόπουλος 8, Προκοπίου 12, Ντόντος 6.

18 Σεπ 2010

ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ - ΑΟ ΟΙΑΞ 60-53 (ΕΦΗΒΙΚΟ)

Έναρξη αγωνιστικής περιόδου για την ομάδα μας με το εφηβικό τμήμα να αγωνίζεται με το αντίστοιχο τμήμα του Α.Ο. Οίαξ.
Ακολουθώντας την παράδοση των δύο ομάδων το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπυ μέχρι το τελευταίο λεπτό.
Η ποσοτική και ποιοτική υπεροχή της ομάδας μας παρέμεινε στα χαρτιά και δεν πέρασε στο παρκέ του γηπέδου παρά μόνο στις λεπτομέρειες. Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά με τους παίκτες μας να χάνουν πολλά λεϊ-απ και να κάνουν πολλές ατομικές τελικές προσπάθειες. Σε συνδυασμό με την παιδική ασθένεια (χαμένες βολές) που φαίνεται να ταλαιπωρεί και τους εφήβους μας, η αντίπαλη ομάδα προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο μέχρι και 12 πόντους διαφορά (6-18 1:48 πριν το τέλος του δεκαλέπτου). Η διαφορά μειώθηκε στους 6 πόντους (14-20) με τρίποντο στη λήξη του 10λέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας παρά τις συνεχείς ατομικές άστοχες τελικές προσπάθειες των παικτών της κατάφερε να μειώσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά αφού η διαφορά στη front line ήταν εμφανής. Το ημίχρονο έκλεισε με το ΝΣ ΓΕΑ να υπολείπεται 3 πόντους (26-29) αλλά τους αντιπάλους να έχουν τους σημαντικότερους παίκτες τους φορτωμένους με 4 φάουλ.
Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν φανταστικό όταν με ένα γρήγορο 10-2 με 5 στους 5 αιφνιδιασμούς στα πρώτα 3΄ προηγηθήκαμε για πρώτη φορά στον αγώνα και φάνηκε να παίρνουμε τα ηνία του (36-31). Όμως κάπου εκεί οι παίκτες μας ξαναμπέρδεψαν το γρήγορο με το βιαστικό μπάσκετ, επιλέγοντας περιττές ατομικές προσπάθειες και δίνοντας το δικαίωμα στους παίκτες του Οίακα να ξαναπάρουν κεφάλι (36-40, 2:30 πριν το τέλος του 3ου 10λέπτου). Από εκείνο το σημείο και μετά η φθορά των αντιπάλων που άρχισαν να βγαίνουν με 5 φάουλ σε συνδυασμό με κάποιες καλές επιλογές στην επίθεση έγειραν την πλάστιγγα προς την ομάδα μας και παρά την αναλαμπή του Οίακα στο 37΄ (49-51) το παιχνίδι έληξε με το ΝΣ ΓΕΑ να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.
Με πολλά σφυρίγματα εκατέρωθεν η διαιτησία των Σταματόπουλου - Όλγα.
Τα αποτελέσματα των 10λέπτων ήταν: 14-20, 12-9, 16-11, 18-13.
ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ - ΓΕΑ (Τοκατλίδης): Τοκατλίδης 9, Τσαρός 3 (1), Αυγουστόπουλος, Μήτσουλας 9 (1), Γουργουλιός 6, Μπιτινής 4, Οικονόμου 8, Κανέλης 6 (1), Αρβανίτης 5, Αχριάνης 8, Ντόντος 2.

7 Σεπ 2010

Αγωνιστικό πρόγραμμα Α1 Ανδρών περιόδου 2010-2011

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για το αγωγνιστικό πρόγραμμα της Α1 Ανδρών της ΕΣΚΑΚ για την περίοδο 2010-2011. Εκκρεμεί ο προσδιορισμός των ωρών διεξαγωγής. Το αναλυτικό πρόγραμμα μπορείτε να το αναζητήσετε στο σχετικό σύνδεσμο (αποτελέσματα αγώνων). Η έναρξη του φετινού πρωταθλήματος θα γίνει στις 30 Οκτωβρίου.